Ara Makas Hangi Saçlara Uygulanır

Ara MakasGür, kıvırcık saçlı bayanların en çok şikayetçi olduğu konu aşırı kabarma sorunudur.
Bu tip kabaran saçların çözümü pek olmasa da  ara makas diye tabir edilen efile makas ile saçların aralarından kesilmesi bu soruna bir nebze de olsa çözüm olmaktadır.
Ancak ara makas yöntemi nasıl ve hangi saçlara uygulanılacağı iyi bilinmelidir ve bu yöntemin her saç cinsine farklı uygulanması gereklidir.
Bu yöntem gür kıvırcık saçlara, düz saçlara, aşırı kabaran saçlara uygulanmalıdır. Peki hangi saça nasıl bir ara makas uygulanmalıdır?

1) Gür kıvırcık saçlar : Bu tip saçlarda ara makas işlemi dipten uygulanmalıdır. Tutamlar halinde yapılan ara kesimde saçın üst bölümlerinde sadece saç uçlarına uygulanmalıdır. Dipten uygulandığı takdirde aralarda kesilen saçlar dikilecek ve kötü bir görünümün yanı sıra saç azalmış olmasına rağmen daha fazla kabaracaktır.
2) Düz saçlar : Bu tip saçlarda ara makas işlemi uçlarına uygulanmalıdır. Düz saçlarda kesim her ne kadar nizami ve düzgün olsa da katları makas izi gibi görünebilir. Saç uçlarına uygulanan ara makas bu görüntüyü ortadan kaldıracak ve saçın modelinin daha güzel durmasını sağlayacaktır.
3) Aşırı kabaran saçlar : Bu tip saçlarda ara makas işlemi tıpkı gür, kıvırcık saçlarda olduğu gibi uygulanmalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise uygulanan ara makas işleminin yoğunluğudur. Her tutamda eşit sayıda ve eşit uzunluklarda uygulanması gereklidir. Şayet bilinçsizce yapılan ara makas sonucunda saçınızın bir tarafı daha gür dururken diğer tarafı daha ince durabilir. Sağ-sol eşitliği mutlaka sağlanmalıdır.
Ayrıca ara makas işlemi, sportif kısa saç modellerinde de kullanılabilir. Bu sayede saç uçları daha incelecek ve doğal bir hava verecektir.
Ara makas işleminin fiyatına da değinecek olursak, bu işlem normal saç kesimi ile birlikte yapılır. Kesim ücreti içerisinde yer alır. Ekstra bir ücret talep edilemez.

One Response

  1. Ugur 20 Mayıs 2017

Yorum Yazın