Röfle – Gölge – Balyaj Arasındaki Fark Nedir

Röfle ve Balyaj Arasındaki FarkYıllardır modası geçmeyen birşey olabilir mi? Diye düşünmeyin.
Röfle, balyaj, gölge gibi işlemler için işte tam da bu demek mümkündür. Yıllardır bayanların vazgeçemediği ve modası hiç geçmeyen işlemlerdir. Peki röfle, gölge ve balyaj gibi işlemlerin farkı nedir?

Röfle nedir?
Saçın aralarının saç renginden 5-6 ton daha açık renge boyanması işlemine röfle denir.
Röfle ince ve sık olarak saça uygulanır.
Ancak günümüzde bu işlem daha çok kişinin isteğine göre yapılır.
Gerçek şudur ki röfle, gölge, balyaj gibi işlemler bayanların aklının karışmasına sebep olur.
Bu yüzden, yapılan röfle balyaj kalınlığında da istenilebilir. Bu tamamen kişinin zevk ve isteği doğrultusunda olur.

Balyaj nedir?
Balyaj istenilen renkte, istenilen kalınlıkta, istenilen miktarda tıpkı röflede olduğu gibi saçın aralarına yapılabilir. Ya da saçın uç kısımlarına yapılabilir.
Belirli bir ölçü, nizami çalışma gerektirmeyen bu işlem daha doğal veya daha çok saça ışıltı kazandırmak adına krepelenmiş tutamlar halinde de yapılabilir.
Krepe ile uygulanan balyaj işlemine de krepe balyaj denir. Krepe balyaj yöntemi en çok kullanılan balyaj yöntemidir. Bahsettiğimiz üzere daha doğal duruyor olması bayanların ilgisini daha çok çekmektedir.
Daha kalın parçalar halinde, saçın dibinden ucuna ve uçlarına karışık bir biçimde yapılması işlemine de papatya balyaj denir.
Papatya balyaj için kullanılan bir aparat, kişinin başına geçirilerek saçlar tepeden her yöne eşit dağılacak şekilde taranır. Aparatımızın üstünde kalan saçlar isteğe bağlı şekilde boyanır.

Gölge nedir?
Saç renginin 2-3 ton açılması işlemine gölge denir. İncelik olarak aynı olsa da röflenin aksine daha seyrek bir biçimde yapılır. Amaç saça bir ışıltı kazandırmaktır.

Röfle, balyaj, gölge gibi işlemler bayanların vazgeçemediği işlemlerdendir ancak bu işlemleri yaptırırken dikkat edilmesi gereken nitelikte sizlere bir kaç tavsiyemiz mevcut.

Röfle, kişinin yüzünü daha solgun ve yaşını olduğundan daha büyük gösterdiğinden dolayı günlük hayatta sürekli makyaj yapan bayanların tercih etmesi gereken bir işlemdir. Ve sarı saç tutkunu olan kişilerin tercih etmesi gerekir. (Zira bu tutkuya sahip kişiler diğer işlemler yakışsa da beğenmezler.)
Gölge, röfleye nazaran uzman bir kişinin elinden çıktığında makyaja gerek duymadan rahatlıkla günlük hayatta kullanılabilir. Ancak çok açık tenli bayanların tercih etmemesi gereken bir işlemdir. Daha çok buğday tenli diye tabir ettiğimiz hafif esmer bir ten rengine sahip kişilere daha çok yakışmaktadır.
Balyaj istenilen tonda ve oranda yapıldığı için bu yöntemi herkes gönül rahatlığı ile yaptırabilir. Beyaz bir ten rengine sahip kişiler daha canlı tonlarda balyaj yaptırarak yüzlerine canlılık getirebilirler. Daha koyu bir saç rengi ve tene sahip olan kişiler ise sert görünümlerini yumuşatmak adına biraz daha açık renkleri tercih ederek bu sert ifadelerinden kurtulabilirler. Daha çok sportif saç kesimlerinde tercih edilmesi, kullanım ve görünüm açısından oldukça güzel duracaktır.

2 Comments

  1. sema 18 Şubat 2013
  2. .seda 24 Mart 2017

Yorum Yazın