Saç Boyama Hakkında Detaylı Bilgiler

Nasıl Saç BoyanırSaç boyası nasıl yapılır sorusunu aklına getiren bir çok bayan vardır. Fakat bu işlemin içeriğini bilmedikleri için kendi, kendilerine uyguladıkları işlemlerde çoğu zaman başarısız olurlar.

Öncelikle saç boyama işlemi gerçekleştirilmeden önce yapılması gerekenler nelerdir? Saç uzmanı gözüyle bunları bir inceleyip detaylarına kadar anlatalım.

Burada bir kaç önemli hususu maddeler halinde sıralamak gerekirse;
1. madde : BOYA İŞLEMİ UYGULANACAK SAÇIN RENK ANALİZİDİR. (Doğal bir saç mı? Yoksa öncesinde uygulanmış bir boya var mı? Var ise saçın dibi çıkmış mı? Dipten çıkan doğal saç rengi nedir? gibi..)
2. madde : BOYA İŞLEMİ UYGULANACAK SAÇIN BEYAZ ORANI NEDİR?
3. madde : BOYA İŞLEMİ UYGULANACAK SAÇIN SAÇ TELİ ANALİZİ. (İnce telli saç yapısı – kalın telli saç yapısı)

4. madde : BOYA İŞLEMİNDE UYGULANACAK RENK NEDİR?

Bu analizler sonucunda boyanmak istenilen renk uygulanmalıdır.
Zira yanlış yapılan analizler sonucu uygulama sonrası hüsranla karşılaşabilir ve kendinizi kuaför salonuna atmak zorunda kalabilirsiniz.

Şimdi gelelim analiz yapımına. Bu bölüm oldukça detaylıdır fakat tüm ev hanımlarının anlayacağı dilde sizlere bilgi aktarımında bulunacağım.

Analiz yapmadan önce saç boyamada 2 altın kuralı sizlere açıklamak istiyorum!

“BOYALAR ARASINDA HİYERARŞİ VARDIR”
“BEYAZ SAÇ BİR TON DAHA AÇIK TUTAR”

Kısa ve öz bir şekilde bu altın kuralın açıklamasını yapıp analiz bölümüne bağlayıp makalemi bitireceğim.

1 – Siyah
3 – Koyu Kahve (Koyu Kestane)
4 – Kahve ( Kestane)
5 – Açık Kahve ( Açık Kestane)
6 – Koyu Kumral
7 – Kumral
8 – Açık Kumral ( Koyu Sarı)
9 – Sarı
10 – Açık Sarı

Saç boyalarının numaraları bu şekildedir.

Not: Profesyonel Kullanım Boyalarda. Market Tipi Ev Boyalarında Bu İsimler Marka’dan Markaya Değişebilir Ancak Renkler Genel Olarak Aynıdır. Yine Marka’dan Markaya Bir ya da İki Ton Oynama Olabilir.

ALTIN KURALIMIZ HİYERARŞİ’ye göre 1 numara en güçlüdür ve ondan sonraki hangi numara olursa olsun 1 numarayı değiştirmez.

Yani anlayacağınız Siyah tonda boyanmış bir saça 10 numaralı boyayı vurmanız hiç birşey değiştirmez.

Buna göre analiz işlemlerimiz doğrultusunda bir örnekle altın kuralımız olan hiyerarşiyi ve nasıl bir yol izlememiz gerektiğini anlatalım.

Benim saçım daha öncesinde hep 4 numara ile boyanıyordu fakat artık bu renkten sıkıldım ve kendi saçım %50 oranında beyazladı. Daha açık bir ton tercih edip hem beyazlarımı daha uzun süre kamufle etmek istiyorum hemde açık rengin bana daha fazla yakışacağını düşünüyorum. Bu yüzden saçımın rengini 2 ton açmak istiyorum ve koyu kumral boyamaya karar verdim.

Bahsettiğim üzere saçım %50 oranında beyaza sahip ve 2 ton birden açmak istiyorum. Sürekli 4 numara ile boyadığım saçıma 6 numaralı boyayı uyguladığım zaman büyük bir hüsran beni bekliyor demektir.
Çünkü : 4 numaralı boya 6 numaralı boyadan daha koyudur ve dolayısıyla hiyerarşimize göre onun yerini alamaz.
İkinci altın kuralımızda burada devreye girer. %50 beyaza sahip olan dipten çıkmış doğal saçım bir ton daha açık tutacaktır. Bu durumda 6 numaralı boyamız 7 numara gibi görünecektir.
Keza 4 numaralı boyamızda 5 numara gibi sonuç veriyordur.

Anlatmak istediğim şu ki : Saçınızda bulunan beyaz oranı %50’nin üzerinde ise boyadığınız renk 1 ton daha açık tutar.

Peki ben saçımı 4 numara ile boyuyorum otomatikman 5 numara ile boyanmış sonucu alıyorum. (Saçımdaki %50 beyazdan dolayı) 6 numaralı renk olan Koyu Kumral çok hoşuma gitti bu renge nasıl dönebilirim? Sorusunu soracak olursanız cevap çok basittir.

Boyanılan renkler özellikle yazın çok sık duş alımından ve güneşten (Deniz ve havuz suyu gibi etkenlerde mevcut olabilir.) daha çabuk açılır. Bunun sebebi, saçta bulunan pigment tabakasının kalkması ve içeride bulunan boya pigmentlerinin dışarıya atılmasıdır. Buda saçımızda ortalama olarak 1 ayda 1 ton açılmaya sebep olur. Sabırlı davranırsanız 1 ay sonra istediğiniz renge kavuşmanız olasıdır.

Ancak renk ayrımına sebebiyet vermemek için tamamen uzman olmanız gerekir. Saç analizini iyi yapmanız gerekir. Zira profesyonel kullanımlarda bilindiği üzere tek renk boya kullanımının yanı sıra çoğu zaman birden fazla renk birbirine karıştırılır. Örneğin : Kış aylarında daha az açılan saç rengi 1 ay sonunda 1 ton değil yarım ton kadar açılabilir. Buda bir ay sonunda 6 numara ile boyadığımız saçta dikkat çekecek şekilde renk ayrımına sebep olur.
Bunun çaresi tıpkı bir profesyonel gibi davranarak 6 numaralı boyanızdan yarım tüp, birde 5 numaralı boya alıp diğer yarım tüpünü 5 numaralı boyanızdan kullanıp karışım hazırlamaktan geçer.

Sonuç mükemmele yakındır….

 

15 Comments

 1. melek 22 Eylül 2013
  • Saç Uzmanları 24 Eylül 2013
   • zelis 05 Mart 2015
  • Fatoş 22 Mayıs 2015
 2. ronayi 02 Ekim 2013
 3. melek gökten 23 Ocak 2017
 4. Slnekş 30 Ocak 2017
 5. Ece 13 Şubat 2017
 6. aydilge 27 Şubat 2017
 7. Jesus 05 Nisan 2017
 8. Nevin Atam 07 Haziran 2017
 9. Nevin Atam 07 Haziran 2017
 10. Aslıhan 05 Temmuz 2017
 11. Seydi 26 Temmuz 2017
 12. Emine 21 Kasım 2017

Yorum Yazın