Saç Kesimi Hakkında Genel Bilgiler

Saç KesimiBir çok bayan saç kesimi hakkında bilgi sahibi olmak ister. Bu yüzden sizlere saç kesimi hakkında bir bilgi vermek istedik. Saç kesimi hakkında bilgi vermeden önce saç kesimini çeşitlere bölerek anlaşılması daha basit bir dile çevirerek size anlatacağız.
1) Düz kesim
2) Katlı kesim
3) Oval kesim
4) V kesim

Bu kesim çeşitleri kendi aralarında da çeşitlendirilir ancak biz ana başlıklar altında anlatarak sizlere genel bilgiler vereceğiz.
Her saç kesiminin belli bir başlama noktası vardır ve saç kesiminde tarama açısı büyük önem taşır. Doğru açılarda ve düzgün taranmayan bir saç kesiminin sonucu da düzgün olmaz.
İlk olarak düz kesimin nasıl yapıldığından bahsedelim. Düz kesime, kulak memesi hizasından yatay bir şekilde ayrılarak enseden başlanır. Kesilmek istenilen uzunluk ölçüsü ilk olarak belirlenir ve enseden yatay bir şekilde ayrılan tutam kişinin sırtına olabildiğince yapıştırılarak taranır ve istenilen uzunluk miktarınca kesilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de saçı parmak arasında tutan elin düzgünlüğüdür. Elin 0,5 cm meyilli olması bile sağ sol eşitliğini etkileyecektir. Kesilen ilk tutamın ardından ince tutamlar halinde saçlar ayrılır ve ilk kesilen tutam işaret olarak kabul edilerek diğer tutamlar bu uzunlukta kesilir.

Katlı kesim, en çok tercih edilen saç kesim çeşitlerinden birisidir. Kendi arasında bol katlı, az katlı, aslan başı vs vs.. gibi isimler alır. Bu kesim çeşidi oldukça zordur ve kapsamlıdır. Örneğin uzun bir saçı bol katlı kesilmek istendiğinde katların açıları ve kısalığı çok iyi ayarlanmalıdır ki, kesim işlemi bittikten sonra saçın en alt bölümü çok zayıf (incelmiş) kalmamalıdır. Eğer uzun bir saçı bol katlı olarak kesmek istiyorsanız ilk olarak saça çerçeve diye tabir edilen ayrım işleminin yapılması gerekir.Bu ayrım şu şekilde gerçekleştirilir. İlk olarak iki parmak genişliğinde kakül ayrılır ve bu iki parmak genişliğindeki tutam kulak üstü, kulak arkası, ense olmak iki parmak genişliğinde ayrılmaya devam edilerek genel hat şeklinde oluşturulur. Tıpkı kişinin başına küçük bir şapka giymiş olması gibi düşünebilirsiniz. Bu ayrılan bölüm katların kesimi esnasında kesilmez. Uzun bir saçın bol katlı kesilmesi halinde bütün tutamlar 90 derecelik açıyla yukarı doğru taranarak kesilir. En son olarak perçem ve yan katlar kesilerek arkadaki saçlarla birleşecek şekilde kesilir. Bu ister V olarak isterseniz oval olarak yapılır. Yan katlarının yoğunluğuna göre değişim gösterir.

Oval kesim, ister katlı isterseniz düz olabilir. Bu kesim esnasında yan katlar yoğunlaştırılmaz. Yan katların yoğun olması, kesimin oval kesimden ziyade V kesime dönmesine sebep olur.
V kesim yukarıda da bahsettiğimizden anlayacağınız gibi saçın yan katlarının yoğun olmasını gerektirir. Yan katları yoğunlaştırmak için ise saç ortadan ikiye ayrılır. (Yan perçem kesilmek isteniyorsa ilk olarak ortadan daha sonra kesilmek istenen yana doğru ayrılarak tekrar kontrol ederek kesilmelidir.) Ortadan ayrılan saçın sağ ve solundan ince bir tutam alınarak burun hizasından öne doğru taranır ve istenilen kısalıkta kesilir. Daha sonraki tutamlar bu kesilen ince tutam hafif öne doğru taranarak yan katların kesimine başlanır. Daha sonraki tutamlar kulak hizasında tamamen düz taranarak kesilir. Bu esnada el 90 derecelik bir açıda olmalıdır. Eğer katların daha hafif bir şekilde olmasını istiyorsanız elinizin açısını 120 derecelik bir açıya taşımanız ve saçı daha fazla öne doğru tarayarak kesmeniz yeterli olacaktır.

Saç kesimi tamamen profesyonellik gerektirir. Bizler sadece sizlere saç kesiminizi yaptırırken daha bilinçli olmanız adına genel bilgiler paylaştık. Buradaki bilgiler temel seviye niteliğindedir gerçek anlamda saç kesimi çok fazla detaylıdır. Dalgalı saçların kesimi, düz saçların kesimi, seyrek saçların kesimi gibi saç tipine görede farklılıklar gösterir. Buradaki bilgilere dayanarak kesinlikle evde saç kesimi yapmayınız.

2 Comments

  1. senem 08 Haziran 2013
    • Saç Uzmanları 13 Haziran 2013

Yorum Yazın