Saç Modeli Seçimi Hakkında Bilgiler

Saç ModelleriYaz aylarının gelmesiyle birlikte söz, nişan ve düğünlerde başladı. Tabi haliyle saç, kıyafet derdi de başlamış oldu.
Bu yazımızda sizlere saç modeli seçimi hakkında bilgiler vereceğiz. Takdir edersiniz ki, bayanları en çok zorlayan olaylardan birisinin sebebi kararsız olmaları ve takıntılarıdır. Aslında saç modeli seçerken dikkat edilmesi gereken başlıca bir kaç hususa dikkat etmek en doğru modeli seçmenizi sağlayacaktır. Peki bu hususlar nelerdir?

1-) Kıyafetinizin modeli. (Tek omuzdan askılı-Boyundan bağlamalı-straplez-sırt dekolteli vs..)
2-) Yüz kusurları. (Kulakların genişliği-alın açıklığı-boyun uzunluğu-yara izi vs..)
3-) İstenilen model tarzı. (Dağınık salaş model-Toplu sade ve şık topuz modeli-bukle bukle serbest vs…)

İşte bu üç hususa dikkat ederek en doğru ve size en çok yakışan modeli bulabilirsiniz. Kıyafetiniz tek omuzdan askılı mı? O zaman kıyafetinizin boş omuzuna gelecek şekilde ensede bir yan topuz düşünebilirsiniz. Bu o omuzdaki çıplaklığı göz ardı edecek ve görsellik kazandıracaktır.
Topuz istemiyor musunuz? Daha dağınık ve salaş bir model mi istiyorsunuz? O zaman ise yine boş kalan omuzunuza saçınızı düşürebilir hafif bir salaş toplama yaptırabilirsiniz. Böylelikle yine boş omuzunuzdaki görsellik artacaktır.
Peki ya yüz kusurlarına göre nasıl modeller seçilmelidir. Öncellikle kulaklarınız farkedilecek derecede çıkıntıya sahipse (Halk arasında kepçe kulak denir) Kıvırcık saç modellerini tercih etmelisiniz. Kıvırcık saç modellerinin dipten oluşan bombesi saçınızı toplattığınız takdir de (tabi toplama işlemi yukarı doğru değil kulağın üzerine düşecek şekilde olmalıdır.) bu yüz kusurunu kapatacaktır.
Alnınız açıksa ve bunun dışında bir yüz kusuruna sahipseniz her türlü saç modelini uygulamanız mümkündür. Tabi alnınıza saç düşürerek kapanması şartı ile.
Boynunuz uzunsa ensede topuz tercih etmelisiniz. Bu şekilde o uzunluk saçın görselliği ile ortadan kalkacaktır. Eğer serbest bir model seçiminde bulunuyorsanız bu kusuru gözardı edebilirsiniz.
Eğer geniş bir yüze sahipseniz model seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus seçtiğiniz modelin tepede olmasıdır. Yan kısımları modele uygun şekilde gergin tepede yapılan bir topuz yüzünüzün genişliğini daraltacak ve yukarı doğru uzatacaktır. Bu şekilde hiç sorunsuz size yakışan bir model ortaya çıkacaktır.

Yukarıdaki açıklamalar örnekseldir. Çok daha farklı talepler, kusurlarda olabilir.

Yorum Yazın